Singapore-HongKong-Taipei-Tokio
Eén van de meest succesvolle radioprogramma’s ooit vond plaats in de zomer van 1981. Tenminste: als je afgaat op luistercijfers en luisteraarsreacties, populariteit, perspublicaties en praatjes bij de koffie, op kantoor of bij de kapper.
Twee teams van twee verslaggevers vertrokken op 3 juni bij de VPRO-studio.
Zij moesten de wereld rond.
Min of meer in navolging van Jules Vernes hoofdpersoon Phileas Fogg uit ’De reis rond de wereld in 80 dagen’.
Zij moesten in ieder geval in Istanbul, Bombay, Singapore, Yokohama, San Francisco, New York en Londen ‘stempeltjes’ halen.
ROMMELEN & SJOEMELEN
Er waren echter grote verschillen met de excentrieke en steenrijke Phileas Fogg.
Dit was namelijk ECHT.
De verslaggevers moesten de klus klaren in 60 dagen en hadden geen geld. Ze moesten werken onderweg. Rommelen en sjoemelen. En zij moesten opnames maken, die op één of andere manier naar Hilversum verstuurd moesten worden.
Daarna werden door ’het thuisfront’ montages gemaakt, die negen weken lang iedere woensdag van kwart voor elf tot één uur werden uitgezonden in het programma Villa VPRO op Hilversum 1.
Roel van Broekhoven en ik waren team 1 ook wel ’donker & interessant’ genoemd.
Team 2 bestond uit Ton van der Graaf & Jan Willem Dolk.
Zij waren gedoopt tot ’jong en blond’.
Om het spannend te maken, werd er een wedstrijd van gemaakt.
De teams zaten elkaar dwars en legden elkaar in de luren.
SUCCES
Vanaf het eerste moment bleek het programma een groot succes. Wekelijks kwamen zakken vol met post, tips en aanmoedigingen. Op kantoren werden weddenschappen afgesloten; vakanties werden verzet. Het luistercijfer steeg tot anderhalf miljoen per uitzending.
Jarenlang werden wij later aangesproken op deze reis.
In het digitale VPRO radioarchief zijn de negen afleveringen verschenen. Daar kunt u ook terecht voor dagboeken, perspublicaties, reacties en spelregels.
Ton & Jan Willem zijn in Singapore en bezoeken daar een Nederlandse tanker, die 74 bootvluchtelingen uit Vietnam heeft opgepikt.
Roel en ik arriveren ook in Singapore en logeren bij verzekeringsman Jaf Jonas en zijn gezin. Roel probeert te trouwen met een Nederlandse stewardess, omdat dit hoge kortingen op vluchten zou opleveren.
Hij wordt tot vijf maal toe afgewezen.
Jong en blond vaart naar HongKong en vliegt door naar Taipei, hoofdstad van Taiwan. Nederland heeft vlak daarvoor twee duikboten aan dit land geleverd.
Zij maken straatinterviews over dit onderwerp.
Roel en ik monsteren aan als matroos op de Nedlloyd Madras, die naar Yokohama in Japan gaat.
In HIlversum wordt een spiritistische sessie georganiseerd om te proberen Roel van zijn steeds terugkerende hoofdpijnaanvallen te verlossen.



