Een vriendelijk monster
Nanda Tulner & Janine van Dijk zijn al zo’n twintig jaar hartsvriendinnen.
Zij werden laatst weer echte bakvissen, die erg moesten lachen om een heel andere vis.
Daar werd ik gelukkig deelgenoot van gemaakt.

Kijk eens goed naar dit vriendelijke monster.
De foto stond bij een artikel in het digitale nieuws van het Algemeen Dagblad.
In dat stukje wordt aandacht besteed aan het promotieonderzoek van bioloog Edo Knegtering.
Hij beweert namelijk dat je ‘als bedreigd dier’ maar beter wat prettige kenmerken kan hebben om een kans te maken dat natuurorganisaties je actief willen beschermen.
Kleine, lelijke en weinig aaibare diertjes als wormen en spinnen hebben veel minder kans op die bescherming.
Janine constateert nu terecht dat je als bedreigde diersoort maar beter ‘een lekker ding’ kunt zijn.
Zij noemt dit ’survival of the hottest’.
Echt of opgeleukt?
Blijft de vraag hangen wat dit eigenlijk voor vis is en of de lobbes bedreigd wordt.
Want dat stond er allemaal niet bij in dat artikel.
Ik heb gezocht en gevonden. Aanvankelijk kreeg ik de indruk dat het een grapje was.
Een opgepimpt en opgeleukt kiekje van een merkwaardig soort kwal, dat je op internet veelvuldig aantreft.
Maar de vis verschijnt ook bij Wikipedia en op de volgens mijn schoonzoon Edwin -hij is bioloog- zeer serieus te nemen site van Fishbase.
Psychrolutes marcidus
Het is een blobfish (Psychrolutes marcidus), een diepzeevis, die voorkomt in de wateren van Australië en Tasmanië .

De vis zit 600 tot 1200 meter diep en heeft een licht soortelijk gewicht waardoor ’ie als het ware zweeft.
Het is een gelatine-achtige massa die zelf niet beweegt.
Het dier hapt naar alles wat voorbij komt.
Ik krijg niet de indruk dat íe bedreigd wordt.
Ontpfoffingsgevaar

Hoe en waar deze foto's genomen zijn, weet ik niet.
Maar het is vrijwel zeker gebeurd op een wetenschappelijke expeditie.
Als je er al in slaagt om op die diepte zo’n vis te vangen en aan de oppervlakte te brengen, moet je vanwege de sterk verminderde luchtdruk erg oppassen dat ‘ie niet ontploft.
Gerookt lijkt íe mij het lekkerst.

